Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Chovatelská stanice Labradorů a Parsonů

Veterinární péče

 Váš veterinář

Než si přinesete pejska domů, zeptejte se místních pejskařů na dobrého veterináře. Není lepší způsob jak jej najít než něčí osobní zkušenost. Našim veterinářem je MVDr. Michael Horský, Romana Havelky, Jihlava, Tel: 567221658. Mějte kontakt na veterináře a kontakt na nás vždy při ruce. V situaci, kdy si nevíte rady a máte o svého miláčka strach je pozdě začít někde hledat.

Odčervení

Narozená štěnata jsou postupně 3x odčervena přípravkem Drontal puppy a Drontal plus. Dále pak odčervujte každého čtvrt roku do konce 1. roku života a v dospělosti pak jedenkrát za půl roku. Do 1 roku by měla být štěnata odčervována každého 1/4 roku a v dospělosti se odčervuje1x za půl roku.

Očkování

Každé štěně má svůj očkovací průkaz, kde jsou nalepené štítky očkovaných látek. Používáme vakcíny Duramune, které se nám velice osvědčily. Dostanete také individuální očkovací plán podle toho, kam si pejska berete - vzhledem k nákazové situaci a dosud užívaným preparátům. K očkování si i do budoucna pamatujte tři základní pravidla:

1. Pes musí jít na očkování zdravý, bez jakýchkoli příznaků nemoci
2. Pes musí být zbaven parazitů vnitřních (odčervení) i vnějších (přípravky proti blechám a klíšťatům) - přičemž by se ani jedno se nemělo provádět v době očkování
3. Očkování i přeočkování je třeba udělat před daným termínem, nikoli poté, co působnost předchozí dávky již vypršela.
4. Je třeba dodržovat přesný plán očkování.

Vnější paraziti

Blechy a klíšťata nemusí být Vaším postrachem. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit přípravek FrontLine, což je spray, který se používá jednou za 3 měsíce a funguje i po koupání ve vodě, není toxický pro kontakt s lidmi a nezpůsobuje psům alergie. Tohle není žádná reklama, máme to prostě odzkoušené.

Rentgen

Každý labrador by měl v jednom roce věku jít na rentgen kyčlí, aby se zjistilo, zda trpí dysplazií kyčelních kloubů. Protože se jedná částečně o dědičnou chorobu, či spíše "defekt", psi s těžkou dysplazií nemohou být zařazeni do dalšího chovu. Ovšem monitorování tohoto problému je důležité nejen pro ty, kteří plánují mít pejska "s kariérou". Jedná se tu hlavně o zdraví psa. Prostě v pravý čas dostanete pozvánku. V každém případě se informujte o výsledcích dysplazie rodičů Vašeho štěněte, ať už si jej kupujete u nás nebo jinde.

Sledování příznaků

Včasné rozpoznání nemoci je nejefektivnější. Všímejte si proto neobvyklého chování Vašeho psa a ihned reagujte. Typickými příznaky mohou být:

 • Pes si "vozí zadek" po zemi - začervení nebo ucpané anální žlázky
 • Zarudlé oči, slzení , hnisavý výtok - zánět očí
 • Klepe hlavou, ušní boltec teplý a zarudlý - zánět uší (před aplikací kapek by měl veterinář provést výtěr a laboratorním rozborem určit, co zánět způsobuje - kvasinky, bakterie atd., rozbor trvá max. 24 hod. zatímco nepřesná léčba několik týdnů navíc)
 • Pes jezdí tlamou po zemi - asi má něco zapíchnuto v tlamě nebo v krku
 • Nechutenství - pokud není způsobeno extrémním horkem, kdy se ani nám lidem nechce do jídla, jde u labradora o jistý příznak problému
 • Kýchání, kašlání, výtok ze sliznic - infekce dýchacích cest
 • Pajdání, kulhání - (na přední nohy u mladých psů okolo 4-7 měsíce) může jít o zánět loketního kloubu, způsobený růstem, první pomocí je klid "na lůžku", nepřetěžování psa, jestli to neodeznívá je nevyhnutné ortopedické vyšetření. Je dobré navštívit dobré odborníky, kteří dané problematice rozumí a umí to léčit.

Zdravé štěně

Ať už si své štěně budete odebírat kdekoli, ujistěte se, že je zdravé. I coby laik to poznáte podle následujících příznaků:

 • váha mezi 5-7 kg (podle velikosti rodičů), nikdy ne pod 5 kg
 • štěně je baculaté, pokud se právě najedlo, má při pohledu zeshora tvar "hrušky s ocáskem", v žádném případě nesmí být hubené
 • štěně je čilé, hravé (pokud zrovna nechce jít spát)
 • štěně nemá výtok z uší, očí nebo nosu
 • štěně má čistý anální otvor
 • štěně příjemně "štěňátkovsky" voní, v žádném případě nesmí páchnout močí nebo výkaly

 

 
TOPlist